Mesto Ayutthaya bolo v rokoch 1351 až 1767 najvýznamnejšie mesto Siamského kráľovstva. Po páde Angkoru vďaka dobrým obchodným vzťahom s Európou, či skvelej polohe medzi Indiou a Čínou patrila Ayutthaya medzi najbohatšie mestá v celej Ázii. Kráľovské mesto malo množstvo chrámov, veľmi rozmanitú architektúru, infraštruktúru a na svoju dobu veľmi pokročilý hydraulický systém na rozvod vody. Miestni ľudia sa nazývali skrátene „Tai“ , z čoho zrejme pochádza pôvod dnešného názvu Thajska.
Mesto obkolesené 3-mi riekami stáročia odolávalo nepriateľom, no v roku 1767 ho barmské vojská totálne zničili a vypálili. Dnes sa na rozlohe 289-ich hektárov nachádza svetové dedičstvo UNESCO, ktoré si môžete pozrieť organizovaným celodenným výletom za približne 800-1000 bahtov, záleží na vašich vyjednávacích schopnostiach. Výhodou je presun minivanom medzi jednotlivými pamiatkami, pretože niektoré sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov. My sme si zvolili výlet v kombinácii s prehliadkou kráľovského sídla Bang Pa-in za 1000 bahtov (odchod z Bangkoku 7:20 a príchod späť na Khaosan road okolo 17:30)
Hlavné atrakcie historického mesta Ayutthaya
Ako prvý sme navštívili Wat Yai Chai Mongkhon – chrám s desiatkami sôch Budhov v oranžových rúchach. Nádhernú stavbu zdobia ďalšie väčšie sochy sediacich Budhov a v blízkosti sa nachádza aj ležiaci zlatý Budha. Vonku bolo asi 40-stupňov, preto sme s veľkým obdivom sledovali aj prácu miestnych záhradníkov, ktorí usilovne strihali a skrášľovali kvetinky a rastliny.
Druhou zastávkou bol Wat Maha That, ktorý je známy najmä pre figový strom, ktorý obrástol odseknutú hlavu Budhu. Aj napriek tomu, že barmskí vojaci všetky sochy zničili a poodsekávali im hlavy, príroda ukázala svoju moc a čím viac strom rástol, tým sa hlava viac zdvíhala a obrastala koreňmi. Okolo stromu postávajú desiatky turistov čakajúcich na svojich 5 sekúnd, ktoré potrebujú na nezabudnuteľnú selfie, takže sa sem oplatí ísť mimo hlavnej sezóny, inakšie budete mať každú fotku spestrenú húfmi turistov a backpackerov.
Pri návšteve všetkých pamiatok sú odporúčané dlhé nohavice/sukne aspoň pod kolená a tričká s rukávmi zahaľujúcimi aspoň ramená, vo väčšine chrámov sa treba vyzuť a ísť dnu len bosý. Rešpekt lokálnej kultúre prejavte aj tým, že sa na verejnosti nebudete bozkávať alebo dotýkať niečej hlavy.
Ako tretí sme navštívili Wat Lokayasutharam, kde sa nachádza asi 40-metrov dlhá a 8-metrov vysoká socha ležiaceho Budhu. Pre nás zapózoval bez oranžového rúcha, ktorým je zvyčajne prikrytý.
Pred obedom sme navštívili ešte Wat Phu Khao Thong – nádhernú a majestátnu 50-metrov vysokú „Chedi“, ktorá trochu pripomína pyramídu. Výstup po schodoch v 40-tich stupňoch vám vynahradí prekrásny výhľadom na okolité ryžové polia.
Našťastie v blízkosti všetkých chrámov, ktoré sme navštívili, sa nachádzajú stánky, kde si môžete kúpiť domácu kokosovú zmrzlinu a najmä vodu, pretože sightseeing v thajských horúčavách dá naozaj zabrať a je dobré neustále dopĺňať tekutiny.
Po ľahkom obede formou švédskych stolov na thajský spôsob (ryža pre každého plus viac druhov jedál zdieľaných na stole) sme sa vybrali na zlatý klinec programu – kráľovský palác Wat Phra Si Sanphet.
Barmské útoky prežili len 3 obrovské pagody kráľov Borommatrailokanat, Borommarachathirat III a Ramathibodi II, ktoré sú zachované dodnes a pri pohľade na ne budete cestovať v čase. Zaujímavosťou pre niektorých môže byť aj to, že sa tu v minulosti natáčal populárny bojový film Mortal Kombat.
Okrem majestátnych pagod toto miesto zdobí aj chrám Vihara Phra Mongkhon Bophit s obrovskou zlatou sochou Budhu. Dvanásť metrová socha Budhu s bronzovým základom vážila viac ako 64 ton a na pozlátenie bolo použitých viac ako 340 kg zlata.
Prekrásna výzdoba chrámoch v Ayutthayi svedčí nielen o úžasnom bohatstve kráľovstva, ale aj o veľkom vplyve zahraničných kultúr (Japonska, Číny, Perzie…) na krajinu. Keď sa hlavné mesto kráľovstva neskôr presunulo južnejšie, najatí architekti a stavitelia mesta sa vedome snažili priblížiť Bangkok práve tomuto prekrásnemu mestu – Ayutthayi.