Ako by si charakterizoval krajiny južného Kaukazu? Arménsko, Gruzínsko a Azerbajdžan si asi málokto vie predstaviť. Čo majú spoločné a v čom sa líšia?
Južný Kaukaz je špecifický v tom, že hoci je pre našinca blízko, málo o ňom stále vieme. Máme predstavu, že sem siahal Sovietsky Zväz a krajiny budú šedé, ba až ponuré, ale opak je pravdou. Jedinečnosť im vtláča región, v ktorom sú zasadené. Kaspické more, Čierne more, Ararat, Kaukaz. Azerbajdžan je moslimskou krajinou, kde sa snúbi ropné bohatstvo so starými tradíciami a kde sa hlavné mesto Baku prezýva ako Kaspický Dubaj. Gruzínsko je krajinou krásnych a priateľských ľudí, skvelej kuchyne a nádhernej prírody, zatiaľ čo Arménsko je krajinou kláštorov a zaujímavej histórie. Každá krajina je iná, no spája ich láska k histórii, staré obchodné cesty a súčasnosť. Málokto tuší, že napríklad Arménsko je prvou krajinou celého sveta, kde sa kresťanstvo v roku 301 stalo oficiálnym náboženstvom a dodnes ťaží zo svojho dedičstva. Azerbajdžan pretkával prítok Hodvábnej cesty a sú tu miesta, ktoré aj po toľkých rokoch dýchajú atmosférou starých karaván ako napríklad Šeki. Gruzínsko sa môže pochváliť najväčšími kopcami v regióne, ktoré siahajú cez 5000 metrov a spájajú sa s nimi mnohé príbehy ako napríklad legenda o Prométeovi, ktorý je prikovaný na hore Kazbeg.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí vydať do tohto regiónu.
1. Gruzínsky región Kacheti.
Pretína ho vínna cesta, kde sa človek ocitne v niekoľkých malých vinárničkách s možnosťou ochutnávať miestne vína, ktoré sa tu robia už tisícky rokov starými, tradičnými metódami. Kacheti pretínajú vysoké, zasnežené štíty, údolie Alazani a niekoľko unikátnych kláštorov ako Alaverdi, kde dodnes žijú mnísi alebo Gremi, kde vedľa kláštora vyrástla aj veža s panovníckym palácom. Unikátne miesta.
2. Arménske kláštory.
Sú ich tu desiatky, no treba vidieť kláštory ako Sevanavank na brehu Sevanského jazera, Haghpat na severe krajiny, ktorý má viac než tisíc rokov alebo potom Noravank, kde je medzi reliéfmi tvár samotného Boha a napokon sa zastaviť v kláštore Tatev, ktorý je tak odľahlý, že k nemu vedie najdlhšia lanovka sveta a kde sa magickosť miesta dá doslova krájať.
3. Azerbajdžanské hlavné mesto Baku.
Snúbi sa v ňom krása zabudnutého Orientu s budúcnosťou a staré mesto ukryté za hradbami sa vlieva do mesta pripomínajúceho európsku metropolu.
4. Náhorný Karabach so svojim hlavným mestom Stepanakert.
Región poznačený vojnou, chudobou a bolesťou, no región ktorý chce žiť a to je na ňom krásne. Kanvička zeleného čaju, šašlík, pár rozhovorov a unikátne miesto je na svete.
5. Gruzínska pohostinnosť.
Najpohostinnejší národ Kaukazu je natoľko príjemný, že aj keby Gruzínsko nemalo žiadnu pamiatku, chcete sa sem pozrieť a stretnúť sa pri poháriku domáceho vína alebo čačy s Gruzíncami.
Najkontroverznejším miestom cesty je určite Náhorný Karabach. Prečo?
Región Náhorný Karabach je kontroverzným miestom z hľadiska toho, že dodnes sa jeho problém nevyriešil. Leží vtesnaný medzi Arménsko a Azerbajdžan a obe krajiny na začiatku 90. rokov o neho viedli krvavú vojnu, ktorá si vyžiadala príliš veľa životov. Náhorný Karabach vyhlásil nezávislosť, ale nikto ju neuznal a Arméni ho de facto považujú za kus svojho územia. Platia tu arménske dramy, obyvateľstvo je už dnes prevažne arménske, pretože azerov vyhnali za pomyselnú hranicu a jediná prístupová cesta do Karabachu vedie cez arménsky Lačínsky koridor. Je to však krásne miesto, pretože tu takmer nenájdeme roviny a takmer celú plochu Náhorného Karabachu pokrývajú pahorky, kopce a údolia. Stepenakert ako hlavné mesto má v sebe nádherný, farebný trh, kde človek vidí ako chcú ľudia žiť bez myšlienok na vojnu. Na severe Karabachu leží aj fascinujúci kláštor Gandzasar na vrchole kopca, ktorý patrí k najposvätnejším miestam celého regiónu, pretože v sebe ukrýva relikviu Zachariáša, otca sv. Jána Krstiteľa a tak sem prichádzajú pútnici z blízkych aj ďalekých končín. Ak sa sem človek vyberie, bude tu sám bez akýchkoľvek turistov a to podčiarkuje jeho výnimočnosť.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v ktorej krajine najviac chutí?
Južný Kaukaz je o gurmánskych zážitkoch a ja spomedzi troch kuchýň milujem najmä gruzínske jedlá. Chačapuri patrí k tradičným gruzínskym jedlám a v podstate ide o koláč zo slaného cesta, ktoré je naplnené tradičným slaným syrom. Niekde ešte pre chuť pridávajú vajce s maslom. Jedlo lobiani je zase fazuľové jedlo, ktoré sa prihryzuje chlebíkom mcchadi a s rôznymi bylinkami či nakladanými uhorkami a feferónkami. K tomu nesmie chýbať čierny gruzínsky čaj alebo gruzínske víno Saperavi. Vinári si tu prídu na svoje. Azerbajdžanská kuchyňa je veľmi podobná tureckej a tak nie je núdza o rôzne kebaby z hovädzieho či jahňacieho mäsa, no gurmáni si v Azerbajdžane môžu vychutnať aj kaviár. Na Arménsku milujem šašlíky a milujú ich aj domáci. Dochutené cibuľkou, chlebom, po jedle si dať dúšok skvelej arménskej brandy Ararat.
Komu by si zájazd Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko odporučil a prečo?
Cestu Južným Kaukazom odporúčam každému, kto má rád históriu spojenú s nádhernými prírodnými zákutiami. Táto cesta nie je len o pamiatkach a historických miestach, ale aj o nasávaní atmosféry miest, o ktorých sa dosiaľ veľa nehovorí. Zastavujeme sa v kláštoroch, na pamiatkach UNESCO, no vyvažujeme to horami Kaukazu v podobe mestečka Kazbegi alebo Sevanským jazerom či Gobustánom, kde hľadáme staroveké petroglyfy na skalách. Človek v týchto krajinách zistí, že krajiny, kde bol kedysi Sovietsky zväz nemusia byť nudné, ale naopak, že sú tu intenzívne zážitky prepletené s vynikajúcou kuchyňou a jednoducho sa odtiaľto vráti nadšený.
Na aký zážitok z krajín južného Kaukazu nikdy nezabudneš?
Južný Kaukaz je hotová továreň na zážitky a pri cestovaní týmto regiónom ich človek nazbiera viac než dosť, no naposledy mi najviac a najsilnejšie zarezonovalo ráno v mestečku Kazbegi v obklopení hôr. Ráno bol hmla, že nebolo vidno stromy stojace pár metrov od okna, pričom nás čakal výstup k ikone v podobe kláštoru Tsminda Sameba odkiaľ býva nádherný výhľad na okolité kaukazské štíty. Hmla sa prevaľovala údoliami, na chvíľku sa stratila a potom opäť pohltila strechy domov a koruny stromov, no povedali sme si, že to riskneme a ideme nahor ku kláštoru. Za necelú polhodinku, za ktorú sme sa vyviezli na starých džípoch hore, sa obloha tak vyjasnila, že celý zasnežený Kazbeg stál pred nami vo svojej plnej kráse, údolie s mestečkom sa vyrysovali bez jediného obláčika a človek cítil čarovnú mágiu Kaukazu. Dodnes mávam zimomriavky, keď si na to spomeniem, či pozriem na fotografie, ktoré sme vtedy spravili.
Sprievodca CK BUBO Tomáš Kubuš vyštudoval klasickú archeológiu so zameraním na staroveké dejiny, no prepadol vášni cestovať a spoznávať miesta a krajiny, ktorými kráčala história. Fascinuje ho islamský svet od marockého pobrežia Atlantiku až po juhovýchodnú Áziu. Zamiloval si Istanbul, Petru, Hodvábnu cestu, turecký čaj, perzské hrobky básnikov, kurdské oblasti Iraku, stredoázijské trhoviská, neopísateľný chaos Indie, vôňu marockej mäty, kaukazské štíty, zelené lúky Bavorska a ošarpané uličky Sicílie. Ak necestuje, sníva o cestovaní a píše cestopisné reportáže, ktorých už má na konte viac než má rok dní.
Jedna odpoveď
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ci nebol problem v Azerbajdzane, kedze ste podla obrázkov boli aj v nahornom karabachu. Ďakujem. Ja by som totiz chcel ist takto tento rok. Ďakujem. Barkoczi