Predstavíme vám to najlepšie, čo Arabský poloostrov ponúka. Voňavý Omán – nekonečné biele pláže, podmorský život, história, vôňa kadidla a nikde žiadny turista. Kozmopolitný Dubaj ponúkajúci mnohé naj naj naj sveta, ale aj adrenalín nákupy, lyžovanie, korčuľovanie či pobyt v jedinom 7* hoteli planéty. Abu Dhabi a druhá najväčšia mešita sveta či najrýchlejšia húsenková dráha, na akú ste kedy nastúpili. Katar a jeho pokusy priblížiť sa k Dubaju – umelý ostrov, konské stajne a budúce majstrovstvá sveta vo futbale. Bahrajn – miništátik s maximálnym významom. Nasadnite na lietajúci koberec a nechajte sa prostredníctvom videoprezentácie uniesť do rozprávkového sveta. Vypočujte si rozprávanie sprievodkyne CK BUBO Adely Kamenárovej o araboch a jej milovanej „arabárni“. Ona, sultán Qaboos aj sheikh Mohammed sa už na vás tešia.
Ktorý z arabských emirátov je ti najbližší, koľko ich vlastne je a aký je medzi nimi rozdiel?
Každý zo siedmych emirátov je v niečom špecifický. Fujairah je hornatý s dramatickou scenériou, Ras Al Khaimah má nádherné plážové all inclusive rezorty, Abu Dhabi je noblesný, kráľovský, s úžasnou mešitou a jedinečným zábavným parkom Ferarri World, ale Dubaj je Dubaj. Jednoznačne najúžasnejší z úžasných. Je tu všetko, na čo si len spomeniete. Treba prísť, zažiť a už sa budete chcieť len opäť vrátiť.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí cestovať po Arabskom polostrove.
Ako zvyknem hovoriť, nie je arabáreň ako arabáreň a arab ako arab. Kto už bol v nejakej moslimskej krajine (Egypt, Tunisko, Maroko), bude z tejto arabárne určite prekvapený. Príjemní a bezprostrední ľudia, pokoj, nik vás neobťažuje prehováraním, aby ste u neho nakúpili, nik vám násilne nepredostiera náboženstvo. Jednoznačne sa tu cítite bezpečne. V Ománe si vychutnávate božský pokoj a vôňu kadidla. Majestátne skaly v kombinácii s bielym pieskom na plážach, veľa histórie a jedinečné pamiatky UNESCO. Emiráty, špeciálne najnavštevovanejší Dubaj, vám ponúknu presne to, čo si pod slovným spojením arabský luxus predstavujete a ešte omnoho viac. Kde inde na svete zažijete toľko NAJ ako práve v Dubaji? Najvyššia budova, najväčšie nákupné centrum, najmodernejšia architektúra, najväčšia fontána, najluxusnejší hotel, najstrmšia šmykľavka, najväčšie akvárium, jediná lyžiarska zjazdovka v púšti… Katar a hlavné mesto Doha už žijú rokom 2022, kedy sa tu majú konať majstrovstvá sveta vo futbale. Je to ich príležitosť predviesť svetu, čo je to postaviť z ničoho kolos a ako to celé funguje pod umelými mračnami. Bahrajn a história Dilmunskej civilizácie, Gilgameš a spracovaná ropa, ktorá v trubkách preteká popri vás. Kuwajt, história nedávno minulá, ale aj najmodernejšie nákupné centrá, ktoré pravidelne navštevujú nákupuchtiví Saudi. Ak chcete zažiť bezpečie, pohodu, nádych luxusu, veľa intenzívnych zážitkov a mať garanciu slnečného počasia, tak potom bude cesta do krajín Arabského polostrova zaručene tou správnou voľbou.
Aké je to žiť v Dubaji? Líši sa bežný deň Dubajčanov od toho nášho?
Aké je to žiť v Žiline, New Yorku či Pekingu? Ak ste obklopený tou správnou partiou, náhradnou rodinou, kolegami, kamarátmi, je to všade rovnaké. Máte povinnosti, radosti, starosti. V Dubaji je však jeden menovateľ spoločný – takmer všetci ste „prisťahovalci“ a viete, že sa tu môžete jeden na druhého spoľahnúť. Veď ste predsa „dubajská rodina“. Pracovný týždeň je od nedele do štvrtka, večer môžete byť dlho vonku, lebo je stále príjemne teplo, cez víkend sa chodíte kúpať alebo grilovať si do púšte, Vianoce, Veľkú Noc či Valentína bez problémov oslávite v kruhu všetkých rás, náboženstiev a pohlaví. Proste, radosť žiť.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti tu najviac chutí?
Arabi nejedia bravčové mäso, ale okrem toho tu nájdete úplnú kozmopolitnú všehochuť. Určite treba ochutnať tradičný humus, jahňacie kotlety, tigrie krevety, tabbouleh, čerstvé ovocné šťavy a pravý arabský chlieb. Bude vám tu chutiť.
Adela Kamenárová je v BUBE jednoznačne najväčším fanatikom na Dubaj. Vyzná sa v každom jeho nákupnom centre, ale aj na trhovisku, kde originálny tovar od napodobenín rozozná aj potme. Prehliadku Vám naplánuje na minútu presne nielen v Dubaji, ale po celom svete. Spýtajte sa na Adelu aj v Ománe, Bahrajne alebo na Bahamách – na jej typický smiech dlho nikto nezabúda.
3 Responses
Cesta do Dubaja je mojím veľkým snom a celkovo arabský polostrov. Páči sa mi veta v článku, že treba ochutnať aj tradičný humus 😀
Može mi prosím niekto poradiť. Chystáme sa do Ománu. Máme letenky. do dubaja, odtiať chceme buď autom alebo autobusom do Ománu., Má to však jeden háčik v jednom pase máme Izraelské víza a v druhom pase máme Iránske víza. . V Dubaji by to nemal byť problém, boli sme pred pár mesiacmi a s izraelským vízom a nemali chlapíci problém . Ale neviem ako je to u Ománcov. Poradí mi prosím, niekto?
Janka zial tieto krajiny sme nenavstivili osobne, cize neviem poradit ja, budes musiet pockat na odpoved niekoho z cestovatelov 😉
pripadne sa skus obratit na niekoho, kto sa specializuje napr http://www.oman.sk/