Radi cestujete vlakom? Nechávate sa unášať pohľadom na krajinu a mestá popri trati? A čo železničné stanice? Dokážu vás zaujať svojím ruchom, službami a zónami oddychu? Pozrite si s nami najkrajšie železničné stanice na svete.
1. Železničná stanica v Kuala Lumpur, Malajzia
Stanicu navrhol architekt Hubback, ktorý sa nechal inšpirovať starým maurským štýlom. Prímestské vlaky stále prichádzajú do tejto nádhernej stanice, aj keď dostala meno „staré“ nádražie, pretože medzimestské vlaky začali používať novšiu stanicu vybudovanú v roku 2001.
2. Železničná stanica Atocha, Madrid
Po otvorením nového terminálu v roku 1992 miestni obyvatelia prišli s myšlienkou premeniť pôvodnú stanicu na krásnu tropickú záhradou s palmami siahajúcimi až ku oceľovo-sklenenej klenbe. Rovnako pochodil aj nočný klub a niekoľko kaviarní. Nová stanica je prístupná cez starý terminál, kde si cestujúci môžu zakúpiť vstupenky a čakať na vlaky.
3. Maputská železničná stanica, Mozambik
Machovo zelený exteriér, veľká kupola a mreže z tepaného železa zmenili vlakovú stanicu v Mapute na nečakanú krásu. Údajne ju navrhol Gustave Eiffel na začiatku 20. storočia a stanica sa pýši aj niekoľkými historickými parnými lokomotívami.
4. Železničná stanica Kanazawa, Japonsko
Keď v roku 2005 prestrihli pásku na tejto japonskej stanici, mnohí obyvatelia boli spočiatku zdesení moderným „vstupom“ do ich mesta. Architektúra budovy sa tak líšila od tradičnej japonskej architektúry jedného z najštýlovejších japonských miest, že privádzala domácich do rozpakov. Ale stanica sa stala taká populárna u turistov a fotografov, že donútila aj skeptikov nájsť krásu v modernom dizajne.
5. Železničná stanica Sirecki, Istanbul
Táto atraktívna stanica bola vybudovaná v roku 1890 ako jedna zo staníc pre Orient-Express smerujúci do Paríža. Riadky z červených tehál obklopujú široký vchod a vitráže poskytujú farebnú mozaiku svetla vo vnútri. Aj keď sa tento vchod na stanicu už dlho nepoužíva, mnohí ľudia stále spomínajú na atraktívne predstavenie, ktoré krásny interiér poskytoval cestujúcim.
6. Železničná stanica v Antverpy, Belgicko
Keď v roku 1905 stanicu pripomínajúcu neo-barokový palác dokončili, jej tvorcov skritizovali za márnivosť. Budova je totiž vyzdobená viac než 20-timi druhmi mramoru. Ale po čase málokto dokázal odolať jej prekrásnemu štýlu a budova sa zaslúžene stala známou dominantou mesta.
7. Železničná stanica Paris-Gare de l’Est
Milióny ľudí prechádzajú každoročne touto vitrínou parížskej architektúry. Jedni preto, aby chytili svoj vlak, iní kvôli gastronomickým skvostom, ktoré poskytuje reštaurácia Belle Époque s výhľadom na prichádzajúce a odchádzajúce vlaky. Nádherný interiér reštaurácie je dielom architekta Mariusa Toudoira a od roku 1901, kedy bola reštaurácia otvorená, sa interiér zmenil minimálne.
8. Železničná stanica Sao Bento, Portugalsko
Aj keď je exteriér tejto stanice nepochybne krásny, vstup do budovy vám vyrazí dych. Na stenách je viac ako 20 000 glazovaných keramických dlaždíc, ktoré umelec Jorge Colaço tvoril 11 rokov.
9. Železničná stanica Grand Central, New York
Stanica bola otvorená v roku 1903 a je veľká nielen podľa svojho mena. Obrovská vstupná hala poskytuje cestujúcim skvelé miesto na oddych s drinkom v ruke a nádherným stropom nad hlavou, na ktorom sú namaľované súhvezdia a zverokruh. Nie nadarmo je táto stanica 6. najobľúbenejšou atrakciou v New Yorku.
10. Železničná stanica v Los Angeles
Dizajn tejto stanice má na svedomí tím Johna a Donalda Parkinsona. Je miešaninou španielskeho koloniálneho dedičstva a moderného štýlu Art Deco.
11. Viktóriina železničná stanica, Mumbai, India
Budova postavená zo žltého pieskovca, žuly a modro-sivého čadiča niesla od svojho vzniku meno anglickej kráľovnej Viktórie. Po tom, ako India získala nezávislosť, bola stanica premenovaná, no zdá sa, že nové meno používajú len úradníci a politici. Prítomnosť typických dvojposchodových autobusov a anglických taxíkov prepožičiava námestiu pred stanicou známy britský kolorit.
12. Železničná stanica Lahore, Pakistan
Stanica Lahore, Pakistan
V minulosti bola táto stanica, pripomínajúca rozprávkový domček, stanoviskom britskej vojenskej posádky. Štrbiny v kamenných múroch dodnes pripomínajú strieľne a veľké oceľové dvere pevnosť, ktorá chránila britských vojakov pred útokmi.
Zdroj obrázkov: Wikimedia commons
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba