Po náročnom týždni strávenom v Keni sme si na Zanzibar prišli oddýchnuť. Už pri prvom pohľade z lietadla som bola ostrovom nadšená a neskutočne som sa tešila, kedy pristaneme. Mala som pocit, že idem do raja.
Len čo pristanete na ostrove Zanzibar a nasajete teplý vzduch, prekvapí vás letisko, hlavne letisková hala. Tí, čo si myslia, že v Bratislave máme malé letisko, tak ešte neboli na Zanzibare 🙂 Letisková hala je veľmi malá a rozhodne tam nečakajte žiadne pohyblivé pásy, z ktorých si vyzdvihnete kufor. Ten vám personál letiska položí na taký pult, ktorý mne pripomínal plážový bar. Colníkom sa preukážete pasom a očkovacím preukazom, že ste zaočkovaní proti žltej zimnici KARIBU a vitajte na Zanzibare. Nechajte sa pohltiť ich životným štýlom HAKUNA MATATA ( žiadny problém).
Po príjazde do hotela nám personál (personálom rozumejte miestne ženy) prišiel vyzdvihnúť kufre. No a toto bol pre mňa jeden z najväčších zážitkov, keďže môj dvadsať kilový kufor si bez problémov dala žena na hlavu a odniesla mi ho na izbu. Však tie kolieska tam má len na okrasu. Neskôr som si všimla, že domáce ženy nosia na hlave úplne všetko. Od kabelky, cez vodu, až po koberec! Od nášho sprievodcu sme sa dozvedeli, že sa to učia v škole v rámci telesnej výchovy.
Keď sme sa konečne vychystali na pláž a chceli sa okúpať v Indickom oceáne, prišiel šok – oceán zmizol! Bol taký veľký odliv, že sme si mohli akurát tak členky namočiť a poprechádzať sa po dne. Môže za to koralový útes, ktorý sa nachádzal približne kilometer od hotela, a ak sa vám bude chcieť, môžete sa k nemu vydať pešo. Pri prechádzke po morskom dne si môžete všimnúť drievka trčiace z vody a medzi nimi riasy. Miestne ženy tu totiž pestujú riasy a v čase odlivu ich chodia zbierať.
Takže, ak túžite po dovolenke, pri ktorej sa môžete skoro celý deň kúpať v mori, východnú časť Zanzibaru veľmi neodporúčam. Zozačiatku nám ústup oceánu počas odlivu vadil, ale zvykli sme si, a chodili sme sa kúpať v čase prílivu. Pokiaľ sa však ubytujete na západnom či severnom pobreží, kde rozdiel medzi prílivom a odlivom nie je taký veľký, môžete sa kúpať cely deň.
SPICE FARM – farma korenia
Keďže Zanzibar je ostrov korenia, nemohli sme vynechať návštevu farmy korenia „Spice farm“. Hneď pri príchode nám dali ochutnať svoje tradičné a povestné: klinčeky a škoricu. Pestujú tam aj ďalšie koreniny ako vanilku, kardamón, koriander, muškátový orech, zázvor, či čierne korenie. Vedeli ste, že čierne korenie, zelené a červené korenie je stále to isté? Závisí len od toho, kedy sa korenie zbiera. Zistili sme aj, že klinčeky rastú na vysokých stromoch a po zbere sa sušia na slnku, aby zhnedli. Na tejto farme pestujú okrem korenín aj rôzne ovocie ako mango, ananás, banány a kokosy. Ak dostanete chuť na kokos, miestny mladík vylezie na palmu bez akéhokoľvek istenia spievajúc si typickú africkú pesničku Jambo, Jambo Bwana a pozhadzuje kokosy, ktoré vám následne mačetou obseká a otvorí.
Ku kokosovému mlieku vám ponúknu niekoľko druhov banánov, ktoré sú o polovicu menšie ako u nás v obchode, ale chutia výborne, lebo dozreli na slnku.
STONE TOWN – mesto otrokov
Posledný výlet, ktorý sme na ostrove Zanzibar absolvovali, bol výlet do hlavného mesta – Stone Town. Mesto je známe aj ako rodisko slávneho speváka skupiny Queen, Freddieho Mercuryho. Narodil sa 5. septembra 1946 rodičom indicko – perzského pôvodu a žil tu až do svojich ôsmich rokov. Aj keď dodnes je pre mňa záhadou, ktorý je vlastne rodný dom Fredyho Mercuryho, lebo to tam tvrdia minimálne o troch domoch.
Stown town má aj svoju temnú históriu. V minulosti slúžil ako prekladisko otrokov. Cely, kde boli otroci väznení, sú prístupné dodnes verejnosti. Vyzerá to tam desivo – prítmie, málo miesta a reťaze, ktorými boli otroci spútaní. Do týchto malých miestností dokázali otrokári natlačiť až 70 ľudí.
Šnorchlovanie pri ostrove Mnemba
Jeden z výletov bol k nádhernému ostrovu Mnemba, kde voľakedy oddychovali aj celebrity ako Mick Jagger, či Bill Gates. Maličký ostrov je súčasťou súostrovia Zanzibaru a môžete sa tu pokochať čistým bielym pieskom a pobrežím lemovaným nádhernými vysokými palmami. Teda v prípade, že si zaplatíte približne 1000 Eur za jednu noc – na osobu. Nachádza sa tu len jeden bungalov – Mnemba Island Lodge, čím ostrov garantuje absolútne súkromie. Navyše, je to jedno z najkrajších miest na potápanie. Ak sa chcete k ostrovu aspoň priblížiť, centrum potápania Spanish Dancers Divers vas zoberie na šnorchovací výlet po okolí. Do vody sa ide priamo z lode a nesmie sa vyjsť na ostrov, inak vám hrozí pokuta. Pri šnorchlovaní sa odporúča obliecť si neoprén, lebo v tejto časti oceánu žije pŕhlivý planktón, ktorý vás môže popŕhliť. Nie je to však nebezpečné, iba nepríjemné.
Každopádne, bol to krásny výlet. Z lode sme si pozreli nádherné korálové útesy, kde žije viac ako 600 druhov rýb. Pohybujú sa tu aj veľryby, tri rôzne druhy delfínov, zelené korytnačky a najväčšia ryba na planéte – žralok veľrybý, ktorý sa živí síce výhradne planktónom, no stretnúť vo vode 12-14 metrový kolos môže byť zábava.
Zanzibar a praktické informácie pre cestovateľov
Ak odídete z rezortu, budete viacmenej cestovať v čase. Väčšina ľudí nemá elektrinu, chodia len pešo, alebo na bicykli, na trhoch si za tovar neplatia, ale vymieňajú ho. Pri ceste zbadáte behať sliepky, alebo spať na zemi domáceho. Mnohé choroby domáci liečia len škoricou. Bez medzinárodného očkovacieho preukazu, v ktorom máte potvrdené, že ste zaočkovaní proti žltej zimnici, vás do Tanzánie a na Zanzibar nevpustia. Toto očkovanie je platné 10 rokov. Okrem niektorých afrických štátov sa vyžaduje aj v niektorých krajinách Južnej Ameriky (napr. Bolívia, Venezuela…).
Počas pobytu sa odporúča brať antimalariká : Lariam alebo Malaron. Malaron treba brať každý deň počas pobytu v malarickej oblasti a Lariam sa berie raz za týždeň, avšak prvú tabletku si musíte dať už týždeň pred odchodom do cudziny. Na zníženie rizika malárie ho treba brať ešte ďalšie 4 týždne po príchode domov. O Lariame sa hovorí, že medzi jeho vedľajšie účinky patria rôzne psychické poruchy a depresie. Ja som ho brala a našťastie mi nič nebolo. Však kto už by trpel depresiami na exotickej dovolenke ? 🙂
Ešte niečo pre nákupne maniačky. Na Zanzibare majú veľmi pekné parea všetkých možných farieb a vzorov s nápisom Zanzibar Hakuna Matata, ale aj bez neho. Ja som si kúpila až tri. Je to veľmi pekný suvenír. Pri nakupovaní však treba zjednávať. Okrem toho, na Zanzibare robia úplne skvelé čerstvé džúsy z passion fruit, manga, papaye. Na ostrove si určite pochutnáte najmä na morských potvorkách (kraboch, krevetách, či chobotničkách, pripravovaných na rôzne spôsoby).
Autor: Evka
4 Responses
Dobry den,
planujem trip na Zanzibar po vlastnej osi, zial nenasiel ziadne info na nete ohladne ubytovania, prenajmu auta, vyletov a podobne.
Mozete mi prosim pomoct ?
dakujem
m
https://www.youtube.com/watch?v=J11GjexOrqw Souhlasime nejlepsi .D
Dobrý deň,
neviete náhodou či skutočne treba očkovanie proti žltej zimnici? Nikde sa k tejto informácii neviem dostať. Ďakujem
Najlepšie sa spýtať aj doktora. Mení sa to, ale Afrika a Južná Amerika sú oblasti výskytu ;(