Víkendový výlet – Lednice
Lednice a celý Lednicko-Valtický areál nás behom pár hodín presvedčil, že právom patrí do svetového dedičstva UNESCO. Lednice sú vzdialené približne hodinku cesty autom z Bratislavy, no výlet sem vám umožní preskočiť v čase niekoľko storočí. Ponoríte sa do krásnych a voňavých záhrad, všade okolo len zeleň. Prechádzky parkom si môžete spestriť plavbou po rieke Dyje, na koči s konským záprahom, alebo jazdou na bicykli. Areál dýcha históriou a miestami som mal pocit, že spoza rohu vybehne rytier na koni alebo dámy v šnurovacích šatách so slnečníkmi. Od 13. storočia budovali toto panstvo členovia rodu Lichtenštajnov a vďaka vplyvu jednej z najbohatších európskych rodín patrí okolie mesta Lednice medzi najkrajšie pamiatky v Českej republike.
Lednický Zámok
Zámok prešiel niekoľkými rekonštrukciami, a tak sa z renesančného hradu stal koncom 18. storočia barokový zámok, neskôr ho ešte obohatila neogotická výzdoba. Nádhernú stavbu dopĺňa obrovský zámocký park plný kvetov a stromov, fontána a množstvo cestičiek. V skleníku pri hrade je veľká zámocká botanická záhrada. Lichtenštajni chceli mať svoje sídlo naozaj prekrásne, a tak sa rozhodli v parku vybudovať umelé rybníky, ktoré niekoľko rokov kopali ručne stovky mužov. Plavba kanálom je zaujímavá najmä vďaka mnohým zvieratám, ktoré bývajú v tejto neporušenej prírode. Počas hodinovej plavby sme videli dvoch bobrov, tri korytnačky vyhrievajúce sa na slnku, bocianov v korunách stromov, volavky loviace v plytčine, veveričku a dokonca aj úlovok asi 6-7 kilového kapra. V parku sa pokojne dá stráviť aj celý deň, no ak by vám nevyšlo pekné počasie, zámok ponúka aj viacero prehliadok interiéru.
I. Trasa – Prízemie a reprezentačné sály, ktoré v minulosti slúžili najmä na bály, plesy a iné podujatia
II. Trasa – Apartmány kniežat na prvom poschodí
III. Trasa – Druhé poschodie zámku ponúka Detské izby (patrili princom a princeznám) a múzeum bábik
IV. Trasa – Výstava strašidiel v umelej jaskyni
Janohrad (Janúv hrad)
Nachádza sa východne od Lednického zámku asi 25 minút na koči (45 minút plavba loďkou) a viac ako hodinu peši. My sme sa rozhodli zapriahnuť konské sily a asi 20-ročný hnedý tátoš (Nick) nás previedol krajinou plnou komárov bez väčších problémov. Raz sme síce vbehli do hlbšieho blata, a tak sme sa museli všetci nakloniť na jednu stranu, aby nám neprevrátilo koč ako v Troch orieškoch pre Popolušku, ale cesta bola inak pohodlná, samozrejme odporúčam nastriekať sa repelentom. Chudák koník jazdí vraj rovnakú trasu už 11 rokov, a tak nám ukázal po ceste aj rekonštruovaný lovecký zámoček, ktorý už je v súkromnom vlastníctve.
Janohrad je veľmi pekná stavba pri rieke, obklopená trávou a stromami, kde sa mnohí rozhodli opaľovať alebo len popíjať pivko z bufetu, či víno z hradného „sklípku“. V pivnici na hrade sme stretli milého someliéra, ktorý nám okrem ochutnávky vín predal aj vlastný med, porozprával príhody o Poliakoch. Posledná loď s nami odplávala 17.00 (jazdí každú pol hodinu), a tak je dobré sledovať čas, aby ste sa nezabudli pri trampskom cigáre (pečená klobáska) a nápojoch.
Janohrad postavili na samote začiatkom 19. storočia, konali sa tu aj veľké hostiny po úspešnom love. Dnes patrí hrad do dedičstva UNESCO a jeho okolie je ideálnym miestom pre relax a odpočinok.
Minaret (Turecká veža)
Minaret sme nakoniec videli iba z lode a auta, do vnútra sme nešli, keďže točité schodisko z 302 stupienkami už bolo nad naše sily. Stavba je výnimočná svojou výškou (60 metrov), vďaka čomu patrí medzi najvyššie minarety v Európe. Postavili ju najmä ako vyhliadkovú vežu na Lednice a celý Lednicko-Valtický areál na prelome 18. a 19. storočia z obrovských kamenných blokov. Prenášať tieto kvádre v rozmočenej pôde a bez žeriavu bola iste veľká zábava. Výzdobu aj samotnú stavbu pomohli realizovať arabskí umelci a odborníci.
Plánujete výlet? Najlacnejšie ubytovanie v Ledniciach je tu.
Jedna odpoveď