Do Írska chodia mnohí Slováci za prácou. Alebo na návštevu za rodinou, ktorá tam za prácou už odišla. To však ale neznamená, že si pritom nemôžete pokukať krásy Dublinu 😉 Pozrite si zopár dôvodov, prečo sa do Dublinu oplatí ísť hoc aj na predĺžený víkend, veď letenky sa dajú zohnať aj okolo 100 Eur.
1) Pravá chuť piva Guinness
Guinness patrí medzi nájznámejšie pivá na svete. Predáva sa v 120 krajinách a vypije sa ho takmer miliarda litrov ročne. Pochádza práve z Dublinu a za 15-18€ môžete prezrieť Guinness storehouse na St. James gate, kde vám vysvetlia proces výroby, spoznáte históriu od 18. storočia a jeden „pint“ samozrejme ochutnáte. Ak netúžite po turistickej prehliadke, pivo samotné nájdete na každom rohu. Hovorí sa, že v každej krčme chutí inakšie a tak budete musieť otestovať tých krčmičiek hneď zopár.
2) Dublinský hrad
Zaujímavý komplex stavieb v centre mesta pôsobí v dnešnej dobe až nenápadane. Voľakedy významné opevnenie v časoch Vikingov malo strategickú polohu pri rieke. V krásnych záhradách sa v tých časoch nachádzalo čierne jazero -‚Dubh Linn‘, ktoré určilo dnešný názov mesta.
3) Katedrála sv. Patrika
Nepodarilo sa mi síce dostať dovnútra, pretože bola práve omša, no St. Patrik’s Cathedral pôsobí veľkolepo aj zvonku. Najväčšia katedrála v Írsku je krásna historická budova v nádhernom parku a určite stojí za návštevu ako spomienka na stredoveký Dublin. Pôsobil tu aj autor slávneho diela Gulliverove cesty – Jonathan Swift.
4) Univerzitná knižnica a kniha Kells.
Medzi „hajlajty“ môjho pobytu v Dubline určite patrila prehliadka najstaršej írskej univerzity Trinity College, ktorú založila ešte Alžbeta I. v roku 1591. Turistické prehliadky po univerzite robia mladí študenti a absolventi za 12€ od 10.15 do 15.45 a porozprávajú vám množstvo zaujímavých historiek. Dozviete sa prečo sú stromy na jednej strane areálu omnoho košatejšie, prečo je na univerzite obrovská knižnica, prečo je ceremónia iba v latinčine a ďalčie vtipné príbehy zo štúdia a zvykov na univerzite.
Státisíce kníh, ktoré zo zákona musí univerzita archivovať sa skladujú kade tade. Zaujímavosťou je, že v hlavnej knižnici sú tie najstaršie a najvzácnejšie knihy zoradené skôr podla veľkosti a farby ako podla autora, obdobia, či abecedy. Turistickým vábidlom je originál knihy Book of Kells, zachovalá ilustrovaná kniha írskych mníchov približne z 8. storočia nášho letopočtu.
5) Jameson whiskey
Len pár ulíc od centra sa dozviete všetko o tradičnom procese výroby jednej z nájznámejších whiskey na svete. Pocítite a ochutnáte, ako sa jačmeň, voda a kvasinky premenia na zlatý mok desaťročiami overenou receptúrou Jameson & son.
6) Temple bar
Ak sa ocitnete v Dubline večer, nezabudnite sa poprechádzať v rušnej štvrti Temple bar, kde môžete navštíviť desiatky kaviarní, krčiem s tradičnou írskou hudbou, ale aj množstvo medzinárodných reštaurácií a suvenírových obchodíkov, keďže táto oblasť je posiata turistami.
7. Christ Church Cathedral a Dublinia
Najstaršia budova v Dubline pochádza pôvodne zo začiatku 11. storočia a je spojená mostom s vikingským a stredovekým múzeom „Dublinia“.
8. Dvere Dublinu
Poprechádzajte sa okolo Merion Square a Fitzwilliam street, kde nájdete dvere rozmanitých tvarov a farieb. Krásne domčeky však aj v iných častiach Dublinu majú zaujímavú črtu. Čím vyššie poschodie, tým sú menšie rozostupy medzi oknami a tým pádom aj nižšie stropy 😉 Prízemie je trojmetrové a v podkroví asi bývajú buď deti alebo trpazlíci. Kým ma na to neupozornili domáci, vôbec som si to nevšimol.
9. Ochutnajte írske jedlo
Famózne burgery, steaky, jahnacie kotelty či guláš „irish stew“ pre milovníkov mäsa. Dožičte si tradičné britské raňajky, či miestne rybie špeciality a plody mora. Čo ma naozaj pozitívne prekvapilo, že jedlo som mal na stole doslova v priebehu pár minút napriek plnej reštaurácii. Pre konzervatívnejších jedákov tu nájdete samozrejme aj populárne rybie filé s hranolkami „Fish&Chips“ a taktiež veľa talianskych reštaurácií s cestovinami a pizzou 😉
V Dubline je mnoho ďalších atrakcií, pamiatok a zaujímavých miest, skrášlujú ho aj zelené parky. Pri dlhšej návšteve si určite pozrite aj obrovský 121 metrov vysoký stožiar v centre pred hlavnou poštou „The Spire of Dublin“, navštívte galériu vedy pri Trinity College, Národné múzeum, bývalú väznicu Kilmainham Gaol, odfoťte si krásny palác budovy aktuálnej colnice na brehu rieky. Deti sa potešia výletu do Aquatic centrum, botanickej a zoologickej záhrady. Prípadne si pozrite aj moderný Dublin, nové mosty, presklenné biznis centrá Googlu, Facebooku, LinkedIN či ďalších technologických firiem.
Jedna odpoveď
Pekne tipy. Urcite by som odporucil aj prechadzku po Phoenix parku a vylet do pristavu Howth (da sa ist aj lodkou priamo z centra) – odtial na super vychadzku po utesoch s peknymi vyhladmi.