Na dovolenku autom vyráža každoročne čoraz viac Slovákov. Oceňujú nižšie náklady, aj fakt, že sú vďaka autu flexibilnejší. Tento spôsob dopravy má ale aj svoje úskalia. Poradíme vám, ako sa im vyhnúť, a čo by ste mali pred výletom spraviť, aby ste si ho užili v pohode a bez problémov.
Zdroj: Unsplash
Na čo nezabudnúť pred odjazdom na dovolenku?
Nechajte skontrolovať stav auta
Predtým, než sa vydáte na dlhú cestu, si musíte byť istí, že vás auto nesklame. Preto si ho nechajte kompletne skontrolovať v servise. Je to výdavok, ktorý dovolenku predraží, no nie o toľko, koľko by vás vyšla oprava v zahraničí. Neprehliadnite ani klimatizáciu, inak sa cesta v horúci deň môže premeniť doslova na peklo. Nezabudnite doplniť prevádzkové kvapaliny ako olej či voda do ostrekovačov. Dajte si skontrolovať tiež tlak v pneumatikách.
Zdroj: Bigstock
Skompletizujte (povinnú) výbavu
Zákon na Slovensku káže, aby malo každé auto reflexnú vestu, výstražný trojuholník, lekárničku, jednu rezervnú žiarovku a poistku a tiež náhradné koleso s náradím na výmenu pneumatiky, ktorého alternatívou môže byť opravná súprava s kompresorom. Ak sa chystáte do zahraničia, odporúčame oboznámiť sa s povinnou výbavou štátov, kde budete dovolenkovať, a ktorými budete prechádzať. Oplatí sa myslieť aj na nepovinnú výbavu. Najmä pri dlhých cestách sa vám môže hodiť destilovaná voda, motorový olej, svietidlo, ťažné lano, štartovacie káble a ďalšie náradie.
Dajte si do poriadku papiere k vozidlu
Povinnosťou vodičov je nosiť so sebou platný vodičský preukaz, technický preukaz a tzv. Zelenú kartu, ktorá je dokladom o tom, že ste zaplatili povinné poistenie vozidla. Uistite sa, že sú doklady platné, a že ich máte so sebou. Ak chcete cestovať za hranice autom, ktoré vám nepatrí, musíte mať úradne overený súhlas majiteľa o zapožičaní. Takisto sa odporúča poznačiť si číslo asistenčnej služby. Nezabudnite, že všetky doklady majú byť po ruke, nie zahrabané v kufri.
Vyriešte, ako sa budete orientovať
V dnešnej dobe si na cestu bez navigácie trúfne len málokto. S týmto užitočným zariadením sa spoľahlivo dostanete do cieľa aj na mieste, kde to nepoznáte. K tomu vám ušetrí čas, keď vás pri nehodách alebo kolónach navedie na alternatívnu trasu. Ak sa stále spoliehate na navigáciu v telefóne, ktorá rýchlo „žerie“ batériu, uistite sa, že máte so sebou nabíjačku do auta alebo externú nabíjačku. A keďže jazdiť s telefónom v ruke je nielen nelegálne, ale aj nebezpečné, zabezpečte si držiak na mobil do auta. Nič nepokazíte, ani keď si stiahnete aj mapy, na ktorých spustenie netreba pripojenie na internet.
Zdroj: Pexels
Bezpečne uložte batožinu
Uloženie batožiny mnohí podceňujú, no predsa je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvní pohodlie a bezpečnosť. Ak odchádzate na dlhšie a beriete viac vecí, vyhádžte z auta to, čo nepotrebujete, a poupratujte ho. Zbaľte sa prakticky, tak, aby ste nemuseli vyhádzať celý kufor auta, keď budete po ceste prebaľovať dieťa. Kufre do batožinového priestoru ukladajte tak, aby tie najťažšie boli dole. Dbajte na to, aby boli veci poriadne uchytené, „nelietali“ po aute, ani vám nezavadzali pri jeho riadení. Nedávajte do kabíny nič, čo tam nemá byť. Ak je kufor malý, stavte na strešný box či nosič bicyklov.
Zabaľte si čokoľvek, čo vám spríjemňuje (dlhú) cestu
Sami najlepšie viete, čo vyhovuje potrebám vás a vašej rodiny. Ak máte deti, isto oceníte niečo, čo ich dokáže zabaviť. Nemala by chýbať ich obľúbená hračka. Zobrať môžete tablet, na ktorom im pustíte rozprávky. Staršie deti poteší nejaká menšia herná konzola. Ak deťom býva zle, vezmite vrecká a lieky. Počúvate počas jazdy hudbu? Nahrajte si pesničky na usb kľúč, ak by rádio stratilo signál. Doplniť ich môžete náučnými a zábavnými podcastmi. Nezabudnite si zobrať niečo na pitie a ľahké jedlo. Isto oceníte aj vlhčené utierky a vreckovky, ktoré nahradia chýbajúci toaletný papier. Pohodlie vám, najmä pri cestovaní v noci, zvýši deka alebo teplé oblečenie.