Dážď. Každý z nás má k nemu špecifický postoj. Niektorí ho milujú, niektorí nenávidia. Dážď nám vie priniesť potešenie na niekorých miestach zeme, na niektorých vie zase napáchať veľa zla. Niektoré krajiny dokonca veria, že dážď je “komunikácia” boha a doslova si ho vymodlujú. Ak si nešťastný pri pohľade z okna, pozri sa kde je dážď doslova dennou záležitosťou – 10 najupršanejších miest na svete.
10. Vrch E-mej-šan, Čína
posvätná hora Číny, okrem toho, že bola v roku 1996 zapísaná do svetového dedičstva UNESCO sa može pýšiť aj tým, že na ňu padne až 8169mm zrážok ročne.
9. Kukui, Maui, Hawaii
je najvyšší vrchol Mauna Kahalawa, prší tu tak často a veľa, že táto oblasť dá zabrať aj skúseným vyskumným pracovíkom a pamiatkárom. Niet divu, ročne tu padne až 9293 mm zrážok.
8. Mt. Waialeale, Kauai, Hawaii
opäť Hawaii, tentokrát Mt. Waialeale najobdivovajnejšia sopka, vedci sa domievajú, že je to práve jej atypický tvar, ktorý spôsobuje ročne dážď na úrovni až 9763 mm . Chodníky k sopke su také klzké že je veľmi náročné po nich vôbec prejsť.
7. Big Bog, Maui, Hawaii
na Hawaii ešte chvíľu ostaneme, Big Bog sa nachádza na druhom najväčšiom ostrove Hawaii – Maui. Patrí taktiež k najmokrejšiemu miestu na svete, ročne tu padne až 10272 mm zrážok. Čo je však zaujímavé, len veľmi malá časť búrok je sprevádzaná bleskmi a hromami.
6. Debundscha, Cameroon, Afrika
dedina Debundsch uzatvára päťku najvlhších miest na svete. Vzhľadom ktomu, že sa nachádza na kontinente ktorí všetci považjeme za najteplejší, ročne tam padne neuveriteľných 10299 mm zrážok.
5. Ureca, Bioko Island, Afrika
aj napriek zrážkam až 10450 mm má Ureca aj suché obdobie a to od novembra do marca. Ak budeš plánovať dovolenku do tohto kúta sveta ber to na vedomie, inak si do ruksaku budeš musieť prihodiť to najnepremokavejšie oblečenie.
4.Cropp at Waterfall, Nový Zéland
Cropp je rieka na Novom Zélande, kde prší priemerne až 11516 mm zrážok ročne…
3. Tutendo, Colombia, Južná Amerika
Nie veľmi známe mesto Južnej Ameriky sa pýši tým, že tu ročne padne 11770 mm dažďa. Aj napriek tomu je toto miesto obývané. Príbytky majú ľudia celoročne prikryté nepremokavou plachtou…
2. Cherrapunji, Meghalaya Štát, India
druhé najmokrejšie mieto na zemi, ale iba v období monzúnov. V momente ako prejdú sa z Cherrapunji stáva suché miesto. Domáci veria, že nádherne “žijúce” mosty, ktorých je v tejto oblasti požehnane, sú akousi odplatou bohov za zlé počasie.
1. Mawsynram, Meghalaya Štát, India
Najvlhšie miesto na planéte so zrážkami až 11871 mm ročne je Mawsynram v Indii. Meghalaya znamená nad oblakmi. Rovnako ako v Cherrapunji aj Mawsynram sa môže pochváliť žijucím mostom, ktorý do veľkej miery uľahčuje život domácim. Zaujímavosťou je, že tieto mosty nájdeš práve len na týchto dvoch miestach zeme.